A | +A | +A

Breadcrumb

Strona główna / O nas Aktualności / Nowe mieszkania w historycznym zakątku

Nowe mieszkania w historycznym zakątku

Na terenie dawnego Fortu Prusy w Szczecinie powstało nowe osiedle. Inwestycję zrealizował TBS Prawobrzeże. 17 lipca br. odbyło się uroczyste zakończenie budowy. Nowi lokatorzy odebrali klucze do swoich mieszkań.
To kolejna już inwestycja TBS Prawobrzeże na terenach byłego Fortu Prusy. Pierwsze budynki mieszkalne w rejonie ulic Kusocińskiego, Sowińskiego i Głowackiego oddane zostały przez spółkę w 2010 roku. W ten sposób TBS zainicjował działania rewitalizacyjne na tym terenie. Przez ostatnie 10 lat ten obszar w zmienił się nie do poznania: powstały nowe osiedla, sklepy, ulokowały się tu nowe firmy oraz instytucje.
Drugi etap osiedla, kolejne działania rewitalizacyjne. Na początku 2018 roku ruszyła budowa nowego osiedla. Na działce o powierzchni ponad 7 tys m2 wybudowane zostały kolejne trzy budynki. W sumie znalazło się w nich 95 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ponad 5 tys. m2 - podsumowywał Paweł Sikorski, prezes TBS Prawobrzeże -   średni metraż mieszkania to 53 m2. W ramach inwestycji wykonano także chodniki, alejki, ławeczki, plac zabaw dla dzieci, miejsca parkingowe oraz wiaty na rowery.

Na terenie osiedla zasadzono 56 drzew ozdobnych i 163 krzewów.   Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko ze Szczecina.
Ta lokalizacja należy do jednej z cenniejszych w Szczecinie. Dużo zieleni, dobrze skomunikowana, blisko centrum i uczelni wyższych - mówił podczas otwarcia osiedla Piotr Krzystek, prezydent Szczecina - mieszkania budowane przez nasze tebesy są dobrą alternatywą dla szczecinian, którzy z różnych powodów nie mogą skorzystać z ofert deweloperskich

Koszt budowy osiedla to ok 28,2 mln zł. Budowa była finansowana z Banku Gospodarstwa Krajowego, wpłat partycypantów, środków Gminy Miasto Szczecin.
Mieszkania oddane w standardzie pod klucz. To oznacza, że wystarczy tylko wnieść meble i zamieszkać. Ściany w lokalach są pomalowane na biało, na podłogach położone są nowoczesne wykładziny PCV. W łazienkach okładziny ceramiczne, zamontowana wanna, i umywalka. W kuchni kuchenka elektryczna energooszczędna z płytą ceramiczną. Mieszkania parterowe mają dostęp do ogródków przydomowych. Każdy lokal powyżej parteru jest wyposażony w balkon lub taras. W każdej klatce schodowej zaprojektowano wózkownie do użytku mieszkańców.

Inwestycja położona jest na terenie objętym ochroną konserwatorską w zakresie historycznej struktury przestrzennej. Z tego względu dwa istniejące narożne budynki ceglane poddane zostały kompleksowej renowacji i adaptacji na trzy lokale użytkowe o pow  190 m2 każdy.

Wszystkie mieszkania były dostępne w formie partycypacji. Kwota udziału w kosztach budowy lokalu wynosiła 30% i wynosiła ok. 1500 zł za m2. Najemcy musieli też spełnić kilka innych warunków m.in. wykazać się odpowiednimi dochodami, nie posiadać tytułu prawnego do lokalu na terenie Szczecina i wpłacić kaucję. Stawka czynszu najmu wynosi ok. 14,00 zł/m². Oprócz czynszu najemcy ponoszą opłaty związane z dostawą ciepła na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wody zimnej, odprowadzania kanalizacji, wywozu śmieci i dostaw energii elektrycznej. Dostawa wszystkich mediów jest w pełni opomiarowana, co oznacza, że najemca płaci wyłącznie za media zużyte w jego lokalu.